Badanie: Buyer Persona

Chcesz wiedzieć, kim naprawdę jest Twój klient?​
Badanie realizowane z nami pomoże poprawić Twoje wyniki sprzedaży, dzięki poznaniu Twoich obecnych i potencjalnych klientów, ich problemów i wyzwań oraz sposobu, w jaki dokonują decyzji o zakupie produktu lub usługi.

W czym pomoże

mi to badanie?

Dowiesz się kim naprawdę jest Twój klient. Jaką branżę reprezentuje, jaka jest wielkość jego firmy, jakie ma problemy, wyzwania, jakich wartości i rozwiązań szuka. Dzięki temu zbudujesz strategię sprzedaży i marketingu, która pomoże Twojej firmie rosnąć. Właśnie w tym pomaga to badanie. W dokładnym poznaniu poszczególnych segmentów Twoich klientów. Poza tym, że ich poznasz, to jeszcze powiemy Ci, jakich wartości i rozwiązań oczekuje klient, kiedy mierzy się z problemami lub wyzwaniami.

Nie zgaduj i nie przepalaj budżetu, dowiedz się jak jest naprawdę.

Jak wygląda

to badanie?

Zaczniemy od wspólnego ustalenia, co już wiesz o swoich obecnych klientach. Następnie podzielimy klientów na segmenty. Wybierzemy tych, z którymi warto porozmawiać. Analogicznie zrobimy z potencjalnymi klientami i z ich grona również wybierzemy interesujące nas podmioty. Z wyselekcjonowanymi osobami umówimy się na rozmowy i przeprowadzimy z nimi pogłębione wywiady.

Zebrane dane umieścimy w raporcie, w którym znajdziesz informacje dla każdej z person z osobna: 

  • segment klienta, czyli branże, wielkość firmy, obszar i zakres działalności oraz długość trwania procesu zakupowego,
  • opis przebiegu całego procesu zakupowego, z uwzględnieniem jego poszczególne etapów (problem/wyzwanie, koncepcja, edukacja, wybór i zakup),
  • komitet zakupowy, czyli osoby, które uczestniczą w procesie zakupowym, z uwzględnieniem ich stanowisk i roli w całym procesie, 
  • wskazania problemów biznesowych, oraz cech produktów czy usług, na które zwraca uwagę, a które mogą być odpowiedzią na dane problemy.

co przyniesie badanie?

Jak mój biznes skorzysta na przeprowadzeniu badania?​

Pomoże zbudować strategię sprzedaży i marketingu

Dowiedz się, jaki naprawdę jest Twój klient i czego faktycznie potrzebuje. Na podstawie tych informacji stwórz strategię sprzedaży i marketingu.

Podpowie, jak zbudować proces sprzedaży dopasowany do potrzeb klienta

Poznaj cały proces zakupu po stronie klienta. Przyjrzyj się dokładnie jego poszczególnym etapom. Na tej podstawie zbuduj proces sprzedaży, który będzie odpowiedzią na potrzeby Twojego klienta.

Pozwoli zbudować strategię content marketingu

Znając już problemy i wyzwania swojego klienta, oraz najczęstsze pytania i wątpliwości klienta, zdecydowanie łatwiej będzie Ci przygotować strategię content marketingową i treści, które pozwolą klientowi edukować się i podejmować decyzje zakupowe.

Sprawi, że oferty sprzedażowe firmy będą lepsze

Mając wiedzą o swoim kliencie, będziesz mógł przygotować oferty, które będą zawierać wszystkie informacje, których klient szuka, a co za tym idzie, zwiększać skuteczność ofert.

Pomoże handlowcom argumentować i wygrywać sprzedaż

Budując wiedzę handlowców o klientach, na dobrze zbudowanej buyer personie, pozwalasz im argumentować w odniesieniu do realnych problemów i potrzeb klientów i wygrywać sprzedaż. 

Zwiększy zwrot z inwestycji w marketing

Wiedząc, kim jest Twój klient i z jakimi problemami i wyzwaniami się boryka, będziesz mógł poruszać w swoim marketingu właściwe tematy i zdobywać więcej leadów.

Zadaj nam dowolne pytanie o badania Buyer Persony

Konsultacja to 15 minut rozmowy, podczas której poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy to badanie jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie i jak może wesprzeć rozwój Twojej firmy.

proces współpracy

Jak wygląda proces współpracy?

Krok 1

Bezpłatna konsultacja

Wypełnij formularz, w którym wystarczy, że wskażesz temat, który chciałbyś zbadać. Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie, żeby porozmawiać o Twoich potrzebach.

1

Krok 2

Spotkanie uzupełniające

Czasami realizacja projektu badawczego wpływa na pracę kilku zespołów w firmie np. zespół sprzedaży, marketingu czy wdrożenia, dlatego warto spotkać się w większym gronie i omówić wszystkie kluczowe obszary. Element ten nie jest obowiązkowy,  dużo zależy od poziomu skomplikowania projektu oraz sposobu funkcjonowania Twojej organizacji.

Spotkanie możemy przeprowadzić również online.

2

Krok 3

Koncepcja współpracy

Mając komplet informacji, przygotujemy dla Ciebie propozycję współpracy. Otrzymasz od nas dokument, w którym znajdziesz dokładnie opisaną koncepcję badania. Znajdziesz w nim opis poszczególnych elementów, uzasadnienie ich zastosowania oraz informację o korzyściach wynikających z proponowanego sposobu realizacji projektu.

3

Krok 4

Realizacja projektu

Gdy dostaniemy od Ciebie zielone światło, przystąpimy do działania. Przeprowadzimy zaproponowane badanie, przeanalizujemy dane, które finalnie umieścimy w przygotowanym dla Ciebie raporcie. Raport wzbogacimy wnioskami i rekomendacjami, a same wyniki będziesz mógł omówić z naszymi ekspertami z obszaru badań.

4

co robimy

Dlaczego warto zamówić badanie?

Zadbamy o to, żebyś miał wszystkie niezbędne informacje o kliencie, jakich potrzebujesz do budowania komunikacji z nim i stworzenia optymalnego procesu sprzedaży. Dzięki czemu będziesz mógł poprawić wyniki finansowe swojej firmy.

Zadbamy o to, żebyś nie musiał decyzji podejmować w oparciu jedynie o dostarczone dane. Raport będzie zawierał opisy, wnioski i rekomendacje, a w cały projekt badawczy zaangażowani będą nasi eksperci, którzy od wielu lat wspierają polskie firmy w rozwoju sprzedaży i marketingu B2B.

Zrealizujemy projekt szyty pod Twoją miarę. Zero ogólników czy ogólnodostępnych danych. W raporcie znajdziesz dane i informacje, które będą odpowiedzią na pytania, którymi podzieliłeś się z nami na etapie przygotowania badania.

Dostaniesz od nas odpowiedzi na pytania, które pozwolą Ci świadomie budować komunikację z klientem i zarządzać procesem sprzedaży. Wystarczy, że otworzysz raport i się z nim zapoznasz.

Przygotujemy raport, stanowiący kompendium potrzebnej wiedzy. Nie będziesz musiał przeglądać wielu plików w poszukiwaniu informacji, bo wszystkie znajdziesz w jednym czytelnym i zrozumiałym dokumencie.

W swoich szeregach mamy ekspertów, którzy przeprowadzili już setki warsztatów tworzenia Buyer Persony. Ich doświadczenie i wiedza pozwala nam zaprojektować badanie i zrealizować je w sposób optymalny.

sprawdź czy to dla ciebie

Dla kogo jest ta usługa?

Badanie jest dla
firmy, która:

Badanie nie jest dla
firmy, która:

NASI EKSPERCI

Kto to dla Ciebie zrobi?

Korneliusz Bzymek

Research Manager

Z badaniami związany od 17 lat. Bezpośrednio zaangażowany w tworzenie koncepcji projektów, budowanie narzędzi badawczych, analizę danych i prezentowanie wyników odbiorcom. Swoje doświadczenie wykorzystywał będąc konsultantem przy projektach badawczych dla największych organizacji w Polsce. Zadaje dużo pytań, bo chce dobrze poznać i zrozumieć problem lub wyzwanie, żeby móc dopasować do niego optymalne rozwiązanie. Fan układania i upraszczania wszystkiego, co tylko możliwe. Nastawiony na dostarczenie treści, które pomogą podjąć decyzję. Kocha ludzi i wierzy, że warto z nimi rozmawiać, bo to rozwiązuje wiele problemów. Uważajcie, bo podczas rozmowy z Wami będzie żartował.

faq

Najczęściej zadawane pytania

Badanie nie ma stałej ceny, jest ona uzależniona od wielu elementów. Są to m.in.: rynek i specyfika branży, na której działasz, stanowisko osoby, z którą będziemy prowadzili wywiad, Twoja pomoc i zaangażowanie w dotarcie do Twoich obecnych klientów, czas, jaki będziemy mieli na zrealizowanie projektu. To tylko kilka zagadnień, które wpływają na poziom trudności realizacji badania, co bezpośrednio przekłada się na cenę. Jeżeli chcesz poznać dokładną wycenę, skorzystaj z darmowej konsultacji. W czasie rozmowy nasz konsultant zada Ci pytania, które pozwolą mu, w kolejnym kroku przygotować kalkulację dla Ciebie.

Podobnie jak w przypadku ceny dużo zależy od poziomu skomplikowania projektu. Najczęściej cały proces trwa od 4 do 6 tygodni. Na etapie konsultacji nasz konsultant będzie mógł w przybliżeniu podać Ci czas potrzebny do realizacji zlecenia. 

Podczas bezpłatnej konsultacji nasz konsultant zada Ci szereg pytań, które pozwolą mu lepiej zrozumieć Twoją sytuację i dopasować optymalne rozwiązanie. Jeżeli masz konkretny pomysł na badanie, to świetna okazja, żeby go omówić i zastanowić się nad jego realizacją. A gdy przyjdziesz z problemem lub wyzwaniem, konsultant pokaże Ci czy i jakie są możliwości rozwiązania go przy pomocy badań.

Konsultacja to 15 minut rozmowy, podczas której poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy badania to dobre rozwiązanie dla Ciebie i jak mogą one wspierać Ciebie i rozwój Twojej firmy.

Metodologia badania w głównej mierze uzależniona jest od jego celu. W przypadku badania Buyer Persony zależy nam, żeby pozyskać od rozmówcy jak najwięcej informacji na jego temat i temat jego firmy. W związku z tym decydujemy się na wywiady pogłębione. Podczas takiej rozmowy badacz ma skrypt rozmowy, co oznacza, że nie czyta kolejnych pytań ankiety, a prowadzi swobodną rozmowę, w trakcie której może pogłębić i doprecyzować obszary, na których zależy nam w projekcie. 

Wywiady mogą być realizowane face to face lub w formie videorozmowy. Obecnie ze względu na czas, koszty oraz wygodę badanego najczęściej realizujemy videorozmowy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których specyfika branży czy stanowiska, na którym pracuje badany, powoduje, że lepszym rozwiązaniem jest wywiad face to face.

W zależności od tego, jakiego produktu czy usługi będzie dotyczyło badanie,  dobieramy sposób jego realizacji. Dla usługi online prawdopodobnie najlepsze będzie badanie realizowane przez internet, dla części rozwiązań offline najlepsze może okazać się badanie telefoniczne, a gdy będziemy chcieli zweryfikować produkt, który jest skomplikowany, to prawdopodobnie najlepsze będą rozmowy ankietera z badanym face to face.

Oczywiście! Możliwości są przynajmniej dwie:

1. Przygotowujesz zakres tematyczny i zagadnienia, które mają być poruszone w badaniu, a my na tej podstawie tworzymy listę pytań, które ułożymy w scenariusz rozmowy.

2. Wspólnie na spotkaniu przed startem projektu ustalamy jego zakres i później my tworzymy scenariusz wywiadu pogłębionego. Bez względu na wariant to Ty ostatecznie zatwierdzasz pytania, które zadamy badanym. Podobnie wygląda to na pozostałych etapach projektu jak np. raport czy prezentacja wyników badania. Zawsze możesz zadać dodatkowe pytania, zgłosić uwagi czy sugestie zmian, a my dopasujemy treści tak, aby były one dla Ciebie zrozumiałe i przydatne.

Żeby pokazać Ci,  jak dbamy o wiarygodność wyników naszych badań, przeprowadzimy Cię przez cały projekt badawczy i wskażemy, które elementy i jak wpływają, na to, że zawartym w raporcie danym i wnioskom można ufać. Zaczniemy od metodologii i wytłumaczymy, dlaczego w taki sposób przeprowadzimy badanie i z jakich narzędzi oraz technik skorzystamy. Wyjaśnimy: z kim przeprowadzimy wywiady, dlaczego właśnie tę grupę wybraliśmy oraz powiemy, jak do niej dotrzemy. Ponadto będziemy informowali Cię o bieżących postępach prac realizacyjnych. Na koniec jak będziesz miał jakiekolwiek pytania dotyczące samych wyników czy sposobu ich wyliczenia, to wszystko dokładnie Ci wyjaśnimy. 

Zadaj nam dowolne pytanie o badania Buyer Persony

Konsultacja to 15 minut rozmowy, podczas której poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy to badanie jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie i jak może wesprzeć rozwój Twojej firmy.